Montaż fotowoltaiki- wszystko, co trzeba o nim wiedzieć

montaż fotowoltaiki

Coraz więcej osób decyduje się na montaż fotowoltaiki na swojej posesji. Jest to ekologiczny i ekonomiczny sposób na pozyskiwanie energii z promieniowania słonecznego. Takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele korzyści, które wpływają na stale rosnącą popularność instalacji fotowoltaicznych. Jednak, aby panele działały w odpowiedni sposób i spełniały swoje zadanie muszą być zamontowane w odpowiednim miejscu. Warto dowiedzieć się, jak dokładnie przebieg ich montaż oraz jak wybrać idealne do tego miejsce.

Jak wybrać optymalne miejsce na montaż fotowoltaiki?

Montaż fotowoltaiki (https://eon.pl/dla-domu/portal-o-odnawialnych-zrodlach-energii/energia-ze-slonca/fotowoltaika-oplacalnosc-przydomowych-instalacji) najczęściej odbywa się na dachu domu lub innego budynku na posesji. Jeśli nie ma takiej możliwości to konieczne jest postawienie na działce specjalnej konstrukcji, na której umieszczone zostaną panele. Najbardziej efektywne jest ich ustawienie na południe pod kątem 25-40 stopni. Jest to bowiem kąt nachylenia pozwalający na optymalne wykorzystanie promieniowania słonecznego. Warto zweryfikować wybrane miejsce pod kątem tego, czy nie jest ono nadmiernie zasłonięte drzewami, gdyż padający cień może zmniejszyć ilość pobieranej i przetwarzanej energii słonecznej.

Montaż fotowoltaiki- z jakich etapów się składa?

montaż fotowoltaiki

Po wybraniu najbardziej optymalnego miejsca, w którym można przeprowadzić montaż fotowoltaiki przychodzi czas na realizację poszczególnych etapów tego przedsięwzięcia. Pierwszym z nich jest montaż wspornika, na którym umieszczone zostaną panele. Jest to konieczne bez względu na to, czy zostaną zamontowane na dachu czy na stelażu. Bardzo istotne jest także prawidłowe rozłożenie okablowania. Przewody muszą być odpowiednio zabezpieczone przed działaniem wilgoci i niekorzystnych warunków atmosferycznych. Konieczne jest także znalezienie miejsca, w którym zainstalowany zostanie falownik. Ostatnim etapem montażu fotowoltaiki jest umieszczenie na wsporniku paneli, które następnie są podłączane do instalacji. Niezbędne jest także sprawdzenie pomiaru wydajności instalacji i ilości generowanej przez nią energii.