Jak przebiega przepisanie licznika prądu?

przepisanie licznika prądu

Licznik prądu pozwala na rozliczenie opłat za energię elektryczną. W dobie stale rosnących cen, a także możliwości skorzystania z ulg oferowanych przez państwo, coraz częściej pojawia się konieczność przepisania licznika prądu. Dzięki temu osoby faktycznie korzystający z energii mogą liczyć na preferencyjne warunki rozliczeń. Jak przebiega przepisanie licznika prądu? Czy da się to załatwić bez wychodzenia z domu? Oto przydatne informacje.

 

Co należy przygotować do przepisania licznika?

Aby przepisać licznik prądu, często nawet nie trzeba wychodzić z domu. Możliwe jest załatwienie sprawy online, najczęściej dla posiadaczy kont u danego operatora. Wiele firm dokonujących rozliczeń za energię elektryczną wymaga jedynie:

  • obustronnych oświadczeń,
  • dowodów tożsamości, na przykład dowód osobisty,
  • sporządzenia protokołu zdawczo-odbiorczego,
  • okazanie dokumentu potwierdzającego prawo do lokalu, na przykład umowa najmu, akt własności

Nieco inaczej jest w przypadku przepisania licznika po śmierci, zwykle wymaga bowiem okazania aktu zgonu poprzedniego właściciela. W zależności od dostawcy energii może być konieczne okazanie także innych dokumentów.

przepisanie licznika prądu

Przepisanie licznika prądu krok po kroku

Procedura przepisania licznika może być nieco inna w zależności od dostawcy energii. Niemniej najczęściej rozpoczyna się od uzupełnienia protokołu zdawczo-odbiorczego i zgłoszenia do operatora. Następnie może zajść konieczność weryfikacji okazanych dokumentów, albo też elektronicznego potwierdzenia oświadczeń. Zwykle przepisanie licznika wiąże się dodatkowo z koniecznością zawarcia nowej umowy o sprzedaż i dostarczanie energii elektrycznej. Warto pamiętać, że prawidłowy proces nie powoduje żadnych przerw w dostawie energii ani innych komplikacji.

Dlaczego warto przepisać licznik prądu?

Przepisanie licznika prądu jest konieczne w wybranych sytuacjach, gdy zmienia się właściciel lokalu. Ale to nie jedyny moment, kiedy wykonywane są te formalności. Jeżeli mieszkanie czy dom jest wynajmowane, przepisanie licznika na osoby wynajmujące zabezpiecza interesy właściciela nieruchomości. Dodatkowo aktualne przepisy polskie zakładają preferencyjne stawki za energię na przykład dla rodzin wielodzietnych czy właścicieli gospodarstw rolnych.