Prąd budowlany to nic innego, jak grupa taryf sprzedaży energii elektrycznej przeznaczona dla konkretnych odbiorców. Warto wiedzieć czym różni się ona od innych taryf, a przede wszystkim od ogólnie pojętego prądu stałego, czyli docelowego. Jakimi kryteriami różnią się od siebie te taryfy? Tego można dowiedzieć się poniżej.
Status przyłącza
Po pierwsze typowy prąd budowany różni się od innych taryf tym, że jest on przyłączem tymczasowym, podczas gdy tradycyjne taryfy dla gospodarstw domowych opierają się na przyłączach stałych, czyli docelowych. Oznacza to, że z prądu budowlanego korzysta się tylko przez jakiś czas — w tym przypadku jest to czas budowy danego budynku, czy innego obiektu.
Przeznaczenie wykorzystania
Po drugie prąd budowlany wykorzystywany jest do innych celów. Ma on służyć przede wszystkim do wykonywania wszelkich prac budowlanych, montażowych, a także wykończeniowych.
Z kolei prąd stały z przyłącza docelowego wykorzystywany jest do „codziennego życia”
, czyli obsługi wszystkich urządzeń znajdujących się w domu, zapewnienia oświetlenia, a w przypadku niektórych gospodarstw także ogrzewania. Używanie energii elektrycznej ma zatem inny cel i stąd wynika inna stawka.Przepisy prawne
Rozróżnienie na prąd budowlany i stały wynika przede wszystkim z przepisów prawa. Otóż zgodnie z nimi place budowy nie powinny korzystać z prądu ze stałego przyłącza, jakim zaopatrywane są gospodarstwa domowe. Prąd do budowy powinno się czerpać z przyłącza tymczasowego, które zapewni działający na danym terenie dostawca prądu lub inna firma sprzedająca prąd.
Zabronione jest „odkupowanie” prądu od sąsiada posiadającego docelowe przyłącze, gdyż może to być uznane za nielegalną sprzedaż energii elektrycznej.
Podsumowując, należy liczyć się z tym , że budowa domu lub innego obiektu będzie wiązała się z koniecznością skorzystania z tzw. prądu budowlanego. Pozyskiwanie go od dostawców, z legalnego źródła to pewność dostaw, bezpieczeństwo i legalny sposób na wykonanie wszystkich niezbędnych robót budowlanych.