Na co zwrócić uwagę przy montażu fotowoltaiki dla firmy?

fotowoltaika dla firm

Usytuowanie w odpowiednim miejscu paneli fotowoltaicznych oraz ich fachowy montaż to dwa najważniejsze czynniki, które mają największy wpływ na ich wydajność oraz opłacalność. Żeby funkcjonowały na najwyższych możliwych obrotach, powinny być zamontowane w miejscu niezacienionym i ustawione w takiej pozycji, aby absorbować jak największą ilość promieni ze słońca.

Montaż paneli fotowoltaicznych nie jest zbyt skomplikowany, ale muszą być one fachowo przymocowane, aby nie uległy zniszczeniu pod wpływem silnego wiatru czy gwałtownej burzy. Ważne jest również zainstalowanie odpowiedniego osprzętu i prawidłowe podłączenie przewodów elektrycznych.

Z której strony budynku powinny być zamontowana fotowoltaika w firmie?

Dość duża jest powierzchnia paneli fotowoltaicznych, ponieważ aby uzyskać 1 kW, potrzebujemy ogniw o powierzchni około 7 m2. Z tego właśnie względu niewielka liczba osób decyduje się na to, aby zamontować je obok budynku firmowego, ponieważ szkoda na to miejsca. Znacznie lepszym wyborem jest dach albo elewacja budynku.

Dach okazuje się najlepszym rozwiązaniem do zamontowania fotowoltaiki dla firmy, ponieważ tam panele nikomu nie przeszkadzają i nie są narażone na cień z rosnących obok drzew czy z sąsiednich budynków.

Największą moc uzyskujemy, wtedy gdy cały system ustawiony jest w stronę słońca. Powinny być one skierowane na południe i pochylone pod kątem 30-40° do poziomu.

Fotowoltaika dla firm – jak zamontować panele?

Osobom, które pierwszy raz korzystają z takiego rozwiązania, może się wydawać, że montaż paneli fotowoltaicznych jest prosty i szybki. W rzeczywistości jednak aby wykonać takie zadanie trzeba mieć niezbędną wiedzę, a także odpowiednie doświadczenie.

Jeżeli instalacja zostanie źle zamontowana, to jej wydajność będzie bardzo słaba. Dodatkowo, żeby przeprowadzić taki montaż na elewacji budynku lub dachu trzeba posiadać profesjonalne narzędzia. Dlatego zawsze takie czynności należy zlecić specjalistom.

Najważniejsze zasady dotyczące montowania fotowoltaiki dla firmy to:

  • między panelem a powierzchnią dachu musi występować przerwa 10 cm , aby umożliwić chłodzenie i wentylację,
  • montaż nie może być przeprowadzony w pobliżu miejsca, gdzie wydobywają się gazy palne, albo inne chemiczne czynniki,
  • fachowiec przeprowadzający montaż musi uwzględnić przyszłe konserwacje oraz dodatkowe naprawy, więc trzeba stworzyć przestrzeń, aby mieć do nich łatwy dostęp,

Profesjonalnie wykonany montaż i idealne dopasowanie paneli fotowoltaicznych to gwarancja wykorzystania ich pełnych możliwości. W ten sposób będziemy mogli do firmy dostarczyć niezbędną ilość energii, aby zasilać cały budynek. Pomoc w wyborze odpowiedniego systemu zapewniają pracownicy firmy, którzy zajmują się takimi zadaniami od wielu lat.