Taryfa G12 – czy rzeczywiście warto się na nią zdecydować?


Nie ma wcale potrzeby daleko szukać oszczędności, gdyż w celu zmniejszenia rachunków za prąd bardzo często wystarczy zmienić dotychczasową taryfę. Wbrew pozorom wiele osób nie ma odpowiednio dobranej taryfy do dobowego zapotrzebowania na energię elektryczną w swoim gospodarstwie domowym, przez co niepotrzebnie przepłaca. W Polsce najpopularniejsza jest taryfa jednostrefowa G11, ale czasami znacznie bardziej opłacalnym wariantem jest taryfa dwustrefowa G12. Z całą pewnością warto przyjrzeć się ostatnim fakturom za prąd i przeanalizować swoje aktualne potrzeby. Niemałe oszczędności mogą być bowiem na wyciągnięcie ręki.

Taryfa G12 – czy rzeczywiście warto się na nią zdecydować?

Bez wątpienia wybór odpowiedniej taryfy energii elektrycznej jest niezwykle istotną kwestią, mającą bezpośredni wpływ na wysokość rachunków za prąd. Wbrew pozorom w wielu gospodarstwach domowych koszty związane ze zużyciem energii elektrycznej mocno nadwyrężają budżet, a wcale nie musi tak być. Wystarczy często zmienić taryfę, aby stosunkowo szybko odnotować mniejsze kwoty na fakturach za prąd. Jeśli największe zużycie energii elektrycznej ma miejsce głównie w ciągu dnia, to rzeczywiście lepszą opcją będzie pozostanie przy taryfie g12jednostrefowej. W jej przypadku przez całą dobę obowiązuje stała stawka cenowa z kilowatogodzinę. Natomiast jeśli jest możliwe przeniesienie części czynności wykorzystujących urządzenia zasilane prądem na godziny pozaszczytowe, czyli objęte niższą stawką za kilowatogodzinę, to lepiej jest zmienić taryfę na dwustrefową. Taryfa G12 dzieli dobę na dwie strefy z niższą i wyższą stawką za kilowatogodzinę. Doba zatem podzielona jest na strefy z tańszym i droższym prądem. Jeśli można zaplanować co najmniej 40% domowych obowiązków na godziny pozaszczytowe, to wówczas można sporo zaoszczędzić.

W jakich godzinach obowiązuje niższa stawka za kilowatogodzinę w taryfie G12?

Strefy taryfowe z niższą i wyższą stawką za kilowatogodzinę mogą przypadać na różne godziny w zależności od wybranego dostawcy prądu. W taryfie G12 przeważnie godziny pozaszczytowe obowiązują od 6.00 do 13.00 i od 15.00 do 22.00. Wówczas za prąd płaci się mniej. Natomiast godziny szczytu przypadają zwykle od 22.00 do 6.00 oraz od 13.00 do 15.00.