Prąd dla firm a wybór taryfy


Niezależnie od tego czy chodzi o małą firmę czy też o duże przedsiębiorstwo, każda osoba prowadząca działalność gospodarczą obarczona jest kosztami związanymi ze zużyciem energii elektrycznej. Na wygranej pozycji są oczywiście przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na inwestycję w alternatywne źródła energii. Dzięki panelom słonecznym możliwe jest obniżenie rachunków za prąd o kilkadziesiąt procent. Chociaż nie da się do końca ich uniknąć, to jednak można je obniżyć na wiele sposobów. Pytanie brzmi, jak to zrobić?

Prąd dla firm a wybór taryfy

W przypadku przedsiębiorstw korzystających z taryf C12 i C12 warto sprawdzić, czy aby na pewno taryfa jest dostosowana do indywidualnych potrzeb firmy i czy aby przypadkiem nie ma miejsca niepotrzebne przepłacanie za energię elektryczną. W przypadku taryfy jednostrefowej w ciągu doby obowiązuje stała opłata za energię, natomiast w taryfie C12 doba podzielona jest na dwie strefy – z niższą i wyższą stawką cenową za kilowatogodzinę. W godzinach szczytu obowiązuje wyższa stawka za energię, a w godzinach pozaszczytowych i w nocy przedsiębiorca płaci znacznie mniej za zużycie prądu. Kolejną kwestią jest przekraczanie mocy umownej, co wiele firm robi nieświadomie, a wiąże się to niestety z karami. Bardzo ważne jest zatem ustalenie rzeczywistego zapotrzebowania na energię elektryczną w danej firmie. Wcale nie tak rzadko okazuje się, ze jest ono znacznie mniejsze niż maksymalny poziom mocy umownej, który został określony w umowie dystrybucyjnej. Dzięki ustaleniu niższego limitu ze swoim dostawcą prądu możliwe jest odnotowanie niemałych oszczędności w skali roku. Różnicę widać już praktycznie na następnej fakturze.

Co jeszcze może przyczynić się do obniżenia rachunków za prąd?

Każdy przedsiębiorca szukający oszczędności powinien dokładnie przeanalizować swoje faktury za prąd z ostatniego roku w celu sprawdzenia, czy aby przypadkiem firma nie przekracza limitu związanego z mocą umowną i mocą pobraną. Przyczyną wysokich rachunków za prąd może być stale przekraczany limit mocy umownej ze względu na większe zapotrzebowanie na energię elektryczną od wysokości zapotrzebowania ustalonego w umowie. Wiąże się to z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów, których wysokość może być aż dziesięć razy wyższa od stałej opłaty dystrybucyjnej i to za każdy 1 kW przekroczonej mocy. W takim przypadku zwiększenie limitu mocy umownej pozwoli uniknąć płacenia kar. Czasami warto zmienić swojego dotychczasowego dostawcę prądu czy zlecić wykonanie audytu elektroenergetycznego.