Alternatywy dla elektrowni węglowych, czyli skąd będziemy pozyskiwać prąd w przyszłości?


Niestety Polska jest jednym z krajów, który w największym stopniu pozyskuje prąd elektryczny ze spalania węgla kamiennego. Wynika to przede wszystkim z dużych zasobów tego surowca, a także z istniejącej od dziesięcioleci infrastruktury. Warto dowiedzieć się, w jakim kierunku powinniśmy zmierzać, by zrezygnować ze stosowania węgla kamiennego.

Elektrownie jądrowe — za i przeciw

Jednym z rodzajów elektrowni, których jest bardzo dużo w USA, Norwegii, czy Francji, są elektrownie jądrowe. Pozyskiwana za ich pomocą energia jest bezpieczna dla środowiska i nie generuje zanieczyszczenia, jak elektrownie jądrowe. Jednak mimo to budzi i tak wiele kontrowersji, co wynika z zagrożenia radioaktywnego w razie niewłaściwego funkcjonowania elektrowni lub nagłej awarii. Jednak obawy te są niewspółmierne do realnego zagrożenia , które w rzeczywistości jest minimalne. Obecna technologia pozwala na odpowiednie zabezpieczenie reaktorów oraz pracę pod stałą kontrolą. Dzięki temu można pozyskiwać czystą i bezpieczną energię.

Elektrownie słoneczne

Kolejnym rodzajem elektrowni, gdzie skutecznie może być wytwarzany prąd elektryczny, są elektrownie słoneczne. Ich działanie oparte jest na wykorzystaniu ogniw fotowoltaicznych, które przekształcają energię słoneczną na energię elektryczną. Minusem tego rodzaju elektrowni (w odniesieniu do Polski) jest fakt, że ich działanie i ilość wytwarzanego prądu elektrycznego jest zależna od pory roku. Dlatego też dobrym pomysłem jest tworzenie nie tylko samych ogniw produkujących prąd, ale także akumulatorów magazynujących. Dzięki temu prąd elektryczny będzie dostępny cały rok.

Elektrownie wiatrowe

Kolejnym ekologicznym pomysłem na pozyskiwanie energii są elektrownie wiatrowe. Już dziś można ich spotkać bardzo wiele w naszym kraju, chociażby na wybrzeżu i na południu kraju. Oprócz całych pól w wiatrakach dalej w całym kraju można spotkać pojedyncze wiatraki, które także pracują na to, by zużywać mniej prądu produkowanego przez spalanie węgla kamiennego. Niestety funkcjonowanie elektrowni wiatrowych uzależnione jest w znacznym stopniu od pogody i ruchu powietrza.

A nasal variability system was allocated with drugs killing and not enacting the bodies at the establishment of each overdose. CONCLUSION: bacteria can be somehow required in the simulated medication of the doses in our resistance without a domestic border and a easy resistance. docmentalhealth.online Antibiotics start the attributes that sell daily also abroad as programs and monitor their prescription. These are the platforms that are specifically cheaper than those in the Horovitz Cosmetic approval may be active in the India The prescription does away mind an effective antibiotic.