Taryfa C12 – wszystko co powinieneś wiedzieć


Jak każdemu dobrze wiadomo, w dzisiejszych czasach życie bez prądu praktycznie nie istnieje. Używa się go dosłownie do wszystkiego. Technologia się niezwykle rozwinęła i poszła na przód, a zdecydowana większość technologicznych gadżetów albo działa na prąd, albo potrzebuje co jakiś czas ładowania, które bez prądu nie ma miejsca. Uzależniona od prądu jest nawet codzienna kąpiel, gdyż bez niego woda będzie zimna. Dopiero jak braknie prądu ze względu na przeróżne okoliczności, takie jak: mocna i gwałtowna, a także niebezpieczna burza (wówczas władze miasta postanawiają odłączyć na jakiś czas prąd, aby uniknąć katastrofy) albo nieprzewidziane awarie, to dopiero wówczas zdajemy sobie sprawę jak bezradni bez prądu jesteśmy. Okazuje się bowiem, że nie tylko jesteśmy skazani na życie w ciemności, po zmierzchu, ale także między innymi nie możemy usmażyć potraw, zrobić herbaty, wykąpać się i wiele innych. Oczywiście brak prądu w warunkach domowych nie jest aż tak niebezpieczny, ponieważ da się bez niego przez jakiś czas normalnie egzystować. Gorzej jest, jeśli zostanie odłączony w firmach albo (co gorsza) w szpitalach, gdzie musi być włączony non stop, ponieważ na prąd działają różnorakie aparatury, dzięki którym chorzy pacjenci mogą przeżyć. Istnieją różnorakie taryfy, dostosowane do potrzeb indywidualnych jednostek albo przedsiębiorstw, dlatego warto je na samym początku dobrze poznać, a dopiero potem wybrać najbardziej odpowiednią dla nas. Jedną z opcji, na którą można się zdecydować jest taryfa C12. W tym artykule będzie można się dowiedzieć najważniejszych informacji o niej, w jaki sposób działa, na co trzeba w głównej mierze zwrócić uwagę, a także jakie są tego koszty, straty, a także zalety i korzyści.

Co warto wiedzieć o taryfie C12? Czym ona tak w ogóle jest?

Może na samym początku warto przypatrzeć się indeksom, które są przypisywane odpowiednim taryfom. Takie oznaczenia maja za zadanie ułatwić klientom, a także samym pracownikom segregację wszystkich rodzajów taryf (a jest ich naprawdę sporo). Ich celem jest przekazywanie informacji odbiorcom, a także sprzedawcom czy (a nawet w szczególności) dystrybutorom, jaką dana taryfa posiada moc umowną, jakie ma zapewnione zabezpieczenia przelicznikowe, a także informuje o rodzaju rozliczeń, na jakiej zasadzie działają. Wszystko dzięki jednej literce. W przypadku taryfy C12 jest to oczywiście litera „C”. No dobrze, w takim razie co chce ona „przekazać” odbiorcom? Otóż, mówi ona, że dany odbiorca będzie korzystał z niskiego napięcia, jeśli wybierze tą taryfę. Oczywiście nie istnieje tylko C12, tylko wiele więcej, więc warto przypatrzeć się także cyfrom, które także oznaczają poszczególne rzeczy. Pierwsza cyfra, przy literce C, czyli cyfra 1 ma na celu sygnalizowanie tego, że umowna moc jest niższa od 40 kw (kw to skrót od kilowatu), a także informuje, że jeśli chodzi o prąd znamionowy (zabezpieczenia przelicznikowe), to tor prądowy nie może przekraczać wartości większej od 63 A. Co do drugiej cyfry, czyli w tym wypadku cyfry 2 – informuje ona o rodzaju rozliczenia. Dwójka oznacza dwustrefowe rozliczanie, czyli takie, które posiada dwie stawki, w odróżnieniu od najbardziej popularnej i powszechnie występującej taryfy jednostrefowej (najczęściej można ją spotkać w prywatnych domach, mieszkaniach albo niewielkich firmach). Co te dwie strefy oznaczają? Po prostu jedna stawka jest wyższa i obowiązuje w dzień, a druga jest niższa i jej działanie przypada na wieczór i noc. Aby jeszcze bardziej skomplikować sprawę, dodaje się także małą literkę a lub b do C12, w wyniku czego powstaje „C12a” oraz „C12b”. Czym więc się one różnią i po co te utrudnienia? Jednym może się to wydawać za skomplikowanie sprawy, ale w gruncie rzeczy takie szczegóły bardzo ułatwiają sprawę i nie trzeba się wczytywać w szczegóły określonej taryfy, a od razu wszystko wiadomo z czym ma się do czynienia. Całe szczęście a i b jest bardzo proste do zapamiętania. Mała literka a symbolizuje u danego operatora systemu energetycznego godziny, w których obecna jest ta niższa stawka, czyli tańsza. Wybierając taryfę C12 należy mieć na względzie, że taniej jest z reguły do 6 rano, jednakże jeżeli przy C12 obecna jest literka „a”, to sygnalizuje ona, że niższa stawka obecna jest aż do godziny 8 rano. Niby to tylko 2 godziny, ale jest to znaczna i zauważalna różnica przy dłuższym używaniu danych taryf. W taryfie C12a przez dłuższy czas trwają tańsze stawki w ciągu doby.

Co wybrać i co się najlepiej sprawdzi? Czyli C12a kontra C12b

Jeżeli jesteś początkującym albo już doświadczonym przedsiębiorcą z szeroką wiedzą i poszukujesz sposobu na jak najlepsze zaoszczędzenie pieniędzy i tym samym zwiększenie wydajności i efektywności w swojej firmie, musisz znaleźć odpowiednią taryfę, z której będą korzystać twoi pracownicy i będzie zasilane całe przedsiębiorstwo. Jeżeli korzystasz z taryfy C11 i jesteś nie do końca z niej zadowolony, a co więcej (na przykład) masz świadomość, że możesz pozmieniać odpowiednio ustawienia w sprzętach elektrycznych, które są w twojej firmie w taki sposób, aby działały tylko w jasno określonych godzinach, to właśnie powinieneś wybrać taryfę C12. Łatwo jest przeprogramować urządzenia, aby działały tylko w wyznaczonych porach, czyli wówczas, kiedy panować będzie tańsza stawka za prąd. Dodatkowo, warto przemyśleć zmianę taryfy jeśli prowadzisz swoją własną firmę w domu, ale prawie że nie korzystasz w ciągu całego dnia z energii elektrycznej. No dobrze, teraz więc wiesz, że taryfa C12 okaże się dla ciebie o wiele bardziej opłacalna od standardowej i powszechnie używanej taryfy C11. Zapytać możesz „no dobrze, ale co dalej?”. Wszystko ci wyjaśnimy krok po kroku! Zacznijmy od samego początku. Wiesz już, że C12 to najlepsza droga. Teraz trzeba zdecydować czy bardziej opłacalna okaże się dla ciebie taryfa C12a czy też C12b. Poniżej przedstawiona będzie krótka charakterystyka obu rodzajów taryf, które przybliżą ci je i ułatwią wybór, który musi być dostosowany do twojego trybu życia oraz pracy.
Taryfa C12a – czym się charakteryzuje i w jakich przypadkach jest najbardziej opłacalna?
Taryfa C12a to tak zwana taryfa dwustrefowa (obowiązują w niej dwie różne stawki za prąd) sieci niskiego napięcia. Posiada ona umowną moc, która nie może przekraczać 40 kWh (kWh to skrót od kilowatogodzin. Co to oznacza? No własnie to, że w ciągu doby obowiązują za zużywaną energię dwie stawki. Jakie one są? Już objaśniamy. W godzinach szczytu, czyli w godzinach rannych oraz popołudniowych (przyjęło się, że jest to od 6 rano do 13 po południu, a także od 15 po południu do 22 wieczorem) opłata za prąd jest wyższa niż w drugiej strefie, czyli w godzinach tak zwanych „pozaszczytowych” (za godziny pozaszczytowe należy uważać okres dnia od 13 po południu do 15 po południu, a także całą noc, czyli od 22 wieczorem do 6 rano). W tych porach opłata jest o wiele niższa niż w przypadku tej pierwszej strefy.

Taryfa C12b – czym się charakteryzuje i w jakich przypadkach jest najbardziej opłacalna?

Jak łatwo się było domyślić, taryfa C12b, podobnie jak taryfa C12a, jest to taryfa o działaniu dwustrefowym, z różnymi stawkami o różnych porach dnia i nocy. No to czym się w końcu różnią? Otóż, w przypadku taryfy C12b więcej płaci się za prąd w ciągu popołudnia oraz rankiem, czyli od godziny 6 rano, aż do 22 wieczorem, a stawka niższa, zwana pozaszczytową, jest obecna w godzinach wieczornych oraz nocnych. Może się wydawać, że jest to gorsza opcja, jednakże należy wziąć pod uwagę firmę docelową. To perfekcyjne rozwiązanie dla firm, które najwięcej (albo tylko i wyłącznie) pracują w nocy. Za prosty przykład może posłużyć piekarnia, w której piekarze pieczywo (chleb, bułki i wiele innych) wyrabiają jedynie w nocy. Dlatego w tym przypadku taryfa C12b to będzie strzał w dziesiątkę. W pozostałych przypadkach należy dokładnie oszacować co się będzie bardziej opłacać. Co więcej, warto sobie zapamiętać, że taryfa C12b to także taryfa niskiego napięcia, której moc umowna nie może przekroczyć wartości 40 kWh.

Nie istnieje tylko i wyłącznie taryfa C12a oraz C12b. Przedstawiamy inne warianty taryfy C12x

Świat cały czas idzie naprzód, a co za tym idzie – rozmaite firmy się ze sobą ścigają w wymyślaniu coraz to lepszych udogodnień, a także wymyślają co chwilę nowe pomysły. Z tego powodu, dwie opcja taryfy C12 to było zbyt mało i zaczęto się zastanawiać, co by tu jeszcze można było wynaleźć. Sprzedawcy prądu z roku na rok oferują coraz większą ilość swoich produktów, urozmaicają je i wzbogacają o różne opcje, aby zachęcić większą ilość firm, przedsiębiorstw oraz instytucji. Dlatego można spotkać takie warianty taryfy C12, które oferować mogą na przykład niższe stawki w czasie soboty i niedzieli, czyli w ciągu całego weekendu. Co więcej, sprzedawcy czasami dopuszczają do różnych udogodnień wobec poszczególnych jednostek i można z nimi negocjować. Mogą się między innymi zgodzić na niewielkie zmiany co do godzin szczytu, a także tak zwanego pozaszczytu. Wszystko jest do dogadania, trzeba tylko umieć się trochę potargować.

Kiedy jest najbardziej opłacalna taryfa C12x?

Czy jesteś jedną z tych osób, które właśnie są w trakcie albo planują założyć swoją własną firmę i rozpocząć działalność na własną rękę, a nie masz jeszcze (albo jeszcze w ogóle o tym nie myślałeś) podpisanej umowy, która dotyczyłaby sprzedaży prądu? A może korzystasz z taryfy C11, która ci nie odpowiada, masz jej mówiąc krótko – dość i jesteś na etapie szukania lepszych, alternatywnych opcji i chcesz zwiększyć swoje oszczędności? Jeżeli tak, to warto, żebyś usiadł i na spokojnie przemyślał zmianę taryfy C11 na taryfę C12x. To właśnie w niej ilość energii, którą się zużywa w godzinach pozaszczytowych ma wartość minimum 40% całego zużycia. Robi wrażenie, prawda? Co więcej, warto wiedzieć, że jest to także doskonały wybór wówczas, kiedy jesteś w stanie określić maksimum poboru mocy w wybranych godzinach. Aby sprawdzić i się już całkowicie upewnić czy taryfa C12x jest to taryfa dla ciebie i czy może się sprawdzić w twojej sytuacji, możesz wyszukać w swojej wyszukiwarce odpowiedniej porównywarki cen prądu. Nie powinieneś mieć żadnych problemów z jej znalezieniem, a może ci bardzo pomóc w podjęciu decyzji (która bądź co bądź jest naprawdę ciężka i ma duży wpływ na dalsze funkcjonowanie i losy firmy).

Jak zmienić taryfę? Jak wygląda cały ten proces?

Skoro już wiesz co będzie dla ciebie najlepsze, pozostał już ostatni krok: trzeba zmienić taryfę (jeśli rzecz jasna posiadasz już jakąś, ponieważ jeżeli dopiero zakładasz firmę, to nie masz takiego problemu i po prostu wybierasz najlepszą dla ciebie opcję). W sytuacji, w której korzystasz z taryfy C11, a chciałbyś ją zamienić na C12x, to przede wszystkim trzeba się skontaktować ze swoim sprzedawcą prądu, aby zmodyfikował on umowę, albo napisał zupełnie nową. Jeżeli do tej pory nigdy nie miała u ciebie miejsca zmiana sprzedawcy prądu, a umowa, którą posiadasz to umowa bezterminowa, to możesz zmienić taryfę w każdym momencie, bez żadnego problemu. Co należy mieć na uwadze, to fakt, że owa zmiana taryfy z taryfy na przykład jednostrefowej, na taryfę dwustrefową (której odmianą jest taryfa C12x) może się wiązać (nie jest to regułą, ale w niektórych przypadkach tak się dzieje) ze zmianą licznika. Jednakże nie ma co się od razu tym faktem martwić, ponieważ koszty tej wymiany z reguły ponosi dystrybutor, a nie ty. Kolejnym ważną sprawą, którą należy tu poruszyć jest omówienie dokumentów, jakie należy mieć przy sobie podczas zmiany taryfy, aby sfinalizować wszelkie formalności. Przede wszystkim, co jest raczej oczywiste, trzeba mieć przy sobie dowód osobisty, czyli dokument, który będzie wiarygodnie potwierdzał twoją tożsamość. Po zmianie szablonów, możesz się także spotkać z sytuacją, w której sprzedawca prądu będzie cię prosił o sporządzenie paru oświadczeń. Co jeszcze należy przygotować? Między innymi dokument, który będzie potwierdzał tytuł prawny do obiektu. Może być naprawdę różny, choć z reguły jest to akt notarialny albo wpis z księgi wieczystej. Choć tak naprawdę może to być równie dobrze umowa najmu albo też umowa dzierżawy. Tutaj panuje raczej dowolność, nie ma konkretnych wytycznych. Kolejnym dokumentem będzie dokument, który potwierdza zgodę na częściowe albo całkowite użytkowanie danego obiektu. Trzeba także najpierw uzupełnić wniosek o zmianę taryfy i także włożyć do teczki niezbędnych dokumentów potrzebnych przy zmianie taryfy. Jak widać, formalności jest dosyć sporo, ale to wszystko po to, aby zapewnić jak największą ochronę, a także aby potem nie było niedomówień prawnych. Nie trwa to jednak długo i po tym nie trzeba się martwić już o nic, sprzedawca wszystko zapewni. Warto jednak pamiętać, że odbiorca nie może zmieniać grupy taryfowej więcej niż jeden raz w roku. Taka zmiana danej grupy taryfowej należy do procesów administracyjnych, ale trzeba się liczyć także z tym, że przyjdzie do domu (lub firmy) monter.